Kvinna häktad för våldtäkt mot barn
Åklagaren: "Fallet är ovanligt". Kvinnan nekar.

iStock-523691773-2.jpg
Redaktionen
Skribent
En kvinna i 30‑årsåldern har häktats misstänkt för grova sexbrott mot ett barn i Skåne, rapporterar TV4 Nyheterna.
Utredningen återupptogs efter en ny anmälan i fjol.
”Det är flera tillfällen och på olika platser.” uppger åklagaren.
En kvinna i 30‑årsåldern sitter häktad i Skåne misstänkt för upprepade våldtäkter och sexuella övergrepp mot ett barn under 15 år. Brotten ska ha pågått under omkring ett halvår 2023 på flera olika platser i länet.
Den första utredningen inleddes 2023 men lades ner efter kort tid. I februari 2024 kom en ny anmälan in, vilket ledde till att ärendet öppnades på nytt.
– Utredningen har pågått sedan dess, säger åklagare Marie‑Louise Holmberg, som leder förundersökningen.
Greps i mars
Efter närmare tre års utredningsarbete kunde polisen gripa kvinnan tidigare i mars. Hon är nu häktad på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt mot barn och sexuellt övergrepp mot barn.
Fortsätt läsa med Riks Plus
Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.
Obegränsade artiklar
Läs allt utan begränsningar
Exklusiva analyser
Djupdykningar från våra experter
Annonsfri läsning
Fokusera på innehållet
Avsluta när du vill. Inga bindningstider.
Redan medlem?
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!