Kvinna i tvångsäktenskap utsattes för misshandel och våldtäkt – gärningsmannen utvisas på livstid

“Det är inte viktigt för mig om du lever eller dör” – så sa våldtäktsmannen när hans fru bad honom att skona hennes liv. Nu döms han till fem år och en månads fängelse och utvisning.
Omid Atayi utvisas på livstid.
Omid Atayi utvisas på livstid.Foto: Polisen
Publicerad den

En afghansk medborgare, Omid Atayi, bosatt i Tierp, har vid flera tillfällen misshandlat och våldtagit sin fru som också kommer från Afghanistan. Omid Atayi kom till Sverige 2015, medan frun kom 2023 i samband med ett arrangerat äktenskap mellan dem. Eftersom brottsoffret har tolkbehov har han kunnat utnyttja hennes utsatta situation genom att ta kontroll över hennes kommunikation med omvärlden.

Den 23 juni 2024 knuffade han henne så att hon slog ansiktet i ett handfat vilket resulterade i att hon blev medvetslös i fem minuter och förlorade fyra tänder. När hon under samma dag sökte vård för sina skador uppmanades hon att anmäla till polisen. Gärningsmannen, som följde med till vårdcentralen, hävdade på knagglig svenska att hon hade “ramlat i badrummet”. Vårdpersonalen noterade att mannen styrde kommunikationen och att kvinnan var tystlåten.

Den 28 oktober hade gärningsmannen en fest i parets bostad. När vännerna hade gått hem gav han kvinnan en drink som fick henne att känna yrsel. Hon gick till sovrummet och skickade ett meddelande om att hon ville sova ensam. Han kom ändå till sovrummet och ville ha sex. När hon sa nej gick han iväg – och återvände snart med silvertejp. Han höll fast hennes händer och försökte hålla för hennes mun. När kvinnan försökte göra motstånd sa han: “Det är inte du som ska bestämma om det ska ske eller inte” och “det är inte viktigt för mig om du lever eller dör”.

Han ströp henne och band fast hennes handleder och tejpade över hennes mun. Sedan våldtog han henne. När han var klar tog han fram en kniv, höll den mot kvinnans lår och sa “jag kommer att döda dig”. Därefter förgrep han sig på henne igen. Kvinnan slog larm till sin lärare som kontaktade polisen. Gärningsmannen greps samma dag.

Foto: Polisen
Kvinnan försökte försvara sig mot våldtäktsmannen
Kvinnan försökte försvara sig mot våldtäktsmannenFoto: Polisen

Utvisas

Nu döms Omid Atayi till fem år och en månads fängelse, 346 200 kr skadestånd och livstids utvisning för grov våldtäkt och misshandel. Han frias från försök till mord.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se