L-ledaren om samarbetet med SD: "Funkar bra"

Simona Mohamsson, partiledare för Liberalerna.
Simona Mohamsson, partiledare för Liberalerna.Ninni Andersson/Regeringskansliet
Publicerad den

Den nya L-ledaren Simona Mohamsson vill prata svenska värderingar och har ändrat sig i sin syn på samarbete med SD.

– Jag tycker att samarbetet vi har med Sverigedemokraterna i dag funkar bra i att ta tag i de stora samhällsproblemen, säger hon till DN.

Liberalerna är också redo att ompröva beslutet om att inte sitta i regering med SD, eller godkänna en regering där partiet ingår.

– Väljarna ska veta att vi är ett borgerligt parti och att vi vill ha en borgerlig statsminister. Jag tycker att samarbetet vi har med Sverigedemokraterna i dag funkar bra. Sen behöver vi precis som alla andra partier ha en diskussion om hur vi kan maximera liberalernas inflytande efter nästa val.

Mohamsson har varit en uttalad kritiker till SD, men säger att hon har ändrat sig i synen på samarbetet med partiet.

Om de rådande låga opinionssiffrorna säger hon att partiet ska vara mindre ängsliga och våga prata om samhällsproblemen. Och att det krävs ett större fokus på svenska värderingar.

– Det krävs att vi pratar om en värdegemenskap. Det krävs att vi säger att i Sverige har man unika möjligheter. Men med möjligheter kommer också skyldigheter och krav. Och där behöver vi våga prata om det. Och våga ta konflikten.

DN: Men vad består värdegemenskapen av konkret?

– Att man tar vara på de möjligheter som finns, inte minst inom skolan. Den består av att vi beter oss, att vi respekterar både svenska lagar men också svenska värderingar.

– Att man bryr sig om varandra, att man engagerar sig, att man inte tror att bara för att man betalar skatt så behöver man inte ta ansvar som medmänniska eller som vuxen.

Om partiets nuvarande linje gentemot SD ska komma att ändras på landsmötet, svarar hon att de ska ha "en ordnad process kring det här". 

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se