
Under Socialdemokraternas kongress i Göteborg blev partiets integrationspolitiska talesperson Lawen Redar (S) märkbart upprörd när Aftonbladets journalister ställde frågor om hur det nya integrationsprogrammet konkret ska fungera.
I Aftonbladets podcast En runda till beskriver reportrarna My Rohwedder och Fredrik Björkman hur Redar reagerade med ilska på deras frågor:
– Hon blev förbannad när vi ställde frågor om detaljer, säger Björkman.
Han tillägger:
– Helt plötsligt drog hon upp att det är högerpopulistisk propaganda
"Jag har jobbat med det här i flera år – så kommer ni med era debila frågor om hur det ska fungera", sa hon, enligt Björkman.
Konflikten gick ut över hennes kollega Jonas Attenius (S). Hon ska ha kallat honom "oseriös":
– Hon kanske inte måste kalla det han säger för oseriöst framför alla journalisterna, kommenterar Rohwedder om ett internt utspel mot kollegan Jonas Attenius.
– Min spaning var att jag aldrig tror att Jonas Athenius, Göteborgs starke sosse och nu VU-medlem, någonsin kommer ha en gemensam pressträff med Lawen Redar igen.
Journalisterna menar att Redar visade irritation inför kritiska frågor om deras integrationspolitik handlar om att förbjuda nyanlända migranter från att placeras i utsatta områden.
– Boy oh boy vad hon sköt ner honom när han öppnade munnen.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.