Lots misstänkt för brott efter båtolyckan vid Tjörn | Riks
Riks
Nyheter

Lots misstänkt för brott efter båtolyckan vid Tjörn

Lots misstänkt för brott efter båtolyckan vid Tjörn

Misja Verde. Foto: Utredningen

Mattias Albinsson

Mattias Albinsson

Journalist

2 min
Dela:
0

Den lots som var ombord på Misja Verde kvällen den 28 juli har delgivits misstanke om brott. Det skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Sedan i söndags är fartygets 47-årige befälhavare, en rysk medborgare, häktad på sannolika skäl misstänkt för vållande till annans död. Den starkare misstankegraden.

Detta med anledning av att två personer omkom när en fritidsbåt, en så kallad snipa, sjönk när den förra tisdagen blev påkörd av Misja Verde utanför Tjörn på västkusten.

annons

Även lotsen misstänkt

Under tisdagen delgavs även den lots som var ombord på fartyget under den aktuella kvällen misstanke om brott. Lotsen misstänks för vårdslöshet i sjötrafik och vållande till annans död.

"Under förundersökningen har det framkommit att lotsen haft en så aktiv roll på fartygets brygga under färden att lotsen är skäligen misstänkt för att ha varit medvållande till olyckan", skriver Åklagarmyndigheten i sitt pressmeddelande.

Lotsen är skäligen misstänkt för brott, den svagare misstankegraden, och slipper häktning.

– Jag har bestämt att lotsen inte behöver vara häktad under den fortsatta brottsutredningen. Till skillnad mot den utländska befälhavaren så finns det beträffande lotsen inte något särskilt häktningsskäl, vilket krävs för häktning, säger senior åklagare James von Reis.

Lotsen förnekar brott.

Sju ryssar och en ukrainare

Utöver Misja Verdes befälhavare fanns ytterligare sju besättningsmedlemmar ombord vid olyckstillfället.

Faksimil

Faksimil

Sex av dessa är ryska medborgare. Den sjunde är ukrainsk medborgare.

Enligt besättningslistan är besättningsmedlemmarna mellan 34 och 65 år gamla.

Den nu häktade befälhavaren har hela tiden förhörts med hjälp av ryskspråkig tolk.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Mattias Albinsson

Frilansjournalist

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy