Magdalena Andersson stammar – svaret klipps bort i S-sändning | Riks
Riks
Nyheter

Magdalena Andersson stammar – svaret klipps bort i S-sändning

Efter beskedet om att M öppnar för SD i regering ställdes Magdalena Andersson mot väggen.

Screenshot-2026-04-01-161548.png

Screenshot-2026-04-01-161548.png

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Magdalena Andersson anklagar Tidöpartierna för att inte lyckas samla brett.

Idag fick hon frågan om huruvida hon själv lyckas att agera samlande – men hon svarade trevande om att andra "inte lyckas samla".

Både frågan och svaret klipptes bort ur partiets egen Youtube-sändning.

Samtidigt finns hela klippet kvar via andra kanaler.

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Under en pressträff på onsdagen, kort efter att Moderaterna öppnat för en regering med Sverigedemokraterna, fick Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson en fråga om sin förmåga att samla Sverige. Detta mot bakgrund av hennes egen anklagelse om att Tidö inte lyckas samla brett.

Hon sa att en framtida regering med SD skulle innebära att Sverige får "den svagaste statsministern i Sveriges historia".

Journalisten frågade:

– Sverige behöver ett ledarskap som kan samla säger du. Är det inte precis det de har gjort och kan du göra det?

Andersson svarade:

– Eh, så att säga, de har ju, de lyckas ju inte samla eh liksom… de lyckas ju inte samla en, en så att säga… partier som har… som står för det breda allmänintresset. De vill ju inte samla brett.

I Socialdemokraternas egen livesändning på Youtube finns dock varken frågan eller svaret. Sändningen avbryts istället abrupt mitt i Anderssons anförande. Det fullständiga klippet finns däremot kvar via andra kanaler.

Susanna Silfverskiöld, politiskt sakkunnig på Statsrådsberedningen, reagerar på X och menar att klippningen skedde efter att Andersson haft svårt att formulera sitt svar.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy