Man åtalas för djurplågeri och hot – skar halsen av katter

Tired20-year-oldcat.jpg
Redaktionen
Skribent
En man i 20-årsåldern åtalas i Halland för djurplågeri, misshandel och olaga hot efter att ha dödat två katter.
Detta rapporterar Hallands nyheter.
Händelserna inträffade 2022–2023 i Hylte kommun under ett förhållande med en kvinna som senare anmälde honom.
Mannen har i polisförhör erkänt att han skurit halsen av katterna. En av dem ska han enligt uppgift även ha stoppat i en tvättmaskin.
Han misstänks även för att ha skjutit sin dåvarande flickvän med en soft air gun samt för att ha försökt råna ungdomar på deras A-traktorer under vapenhot.
Nu åtalas han för flera brott, bland annat djurplågeri, misshandel, försök till grovt tillgrepp av fortskaffningsmedel och olaga hot.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!