Man från Färöarna pekas ut för sprängdåd i Västsverige

Foto: Google maps/Faksimil
Foto: Google maps/Faksimil
Publicerad den

En 21-årig dansk medborgare, ursprungligen från Färöarna, misstänks för två sprängdåd i Uddevalla respektive Vänersborg i början av månaden.

Det är natten till den 2 maj som bomber detonerar på två olika adresser i Uddevalla respektive Vänersborg i västra Sverige.

Ingen kommer till skada, men bombsplitter påträffas upp till 75 meter från detonationsplatserna.

Under förra veckan häktas fyra personer, tre män och en kvinna, misstänkta för inblandning i bombdåden. Under måndagen den här veckan häktas en femte man.

Termosbomber

De bomber som detonerar på de båda adresserna är så kallade termosbomber.

– Det är hemgjorda bomber, förklarar kammaråklagare Johan Fröjelin för Riks.

Och måltavlan för bomberna misstänks vara en och samme person, vilken har en "koppling" till båda adresserna.

– Det finns alltså en gemensam nämnare på båda adresserna, den i Vänersborg och den i Uddevalla, men av utredningstekniska skäl så är jag inte beredd att nu gå ut och tala om vem det är, säger Fröjelin men påpekar samtidigt att det inte är anhöriga eller närstående till den personen som bor på adresserna.

– Det är inte den typen av koppling. Det är mer direkt kopplat till den här personen.

På en av de adresser som utsattes för ett bombattentat natten till den 2 maj bor en man som är förekommande i ett pågående mål gällande människorov.

Kör från Malmö

En av de häktade har i polisförhör lämnat en redogörelse, vilken åklagaren säger "i stora delar" stämmer överens med övrig bevisning.

– De är tre personer som startar i Malmö. Tre personer som känner varandra sedan tidigare. En chaufför, och två som åker med, berättar åklagaren.

– Chauffören har lämnat en version av hur de åker. Han uppger att de har åkt via Bromölla, och i närheten av Bromölla hämtat en fjärde person.

– Den här fjärde personen släpps då av en bit utanför Trollhättan.

I Trollhättan tar en femte person vid, och denne misstänks ha hjälpt till med att utföra bombdåden i Uddevalla och Vänersborg tillsammans med den fjärde personen.

Om termosbomberna följt med hela vägen från Malmö, eller hämtas upp längs vägen, är inte helt klarlagt.

– Var de plockas upp är något som vi utreder. Vi har naturligtvis olika arbetshypoteser, men de är som sagt hypoteser, säger kammaråklagaren.

Från Färöarna

Den man som skjutsades till Trollhättan, och som misstänks ha kastat termosbomberna mot de två adresserna, är 21 år gammal och dansk medborgare. Han kommer ursprungligen från Färöarna, där såväl han som hans föräldrar är födda.

Han är nu häktad på sannolika skäl misstänkt för två fall av grov allmänfarlig ödeläggelse och två fall av grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.

21-åringen är inte tidigare dömd för brott i domstol, men har ett antal strafförelägganden mot sig gällande ringa narkotikabrott. Han är uppväxt i ett kristet hem med föräldrar som är engagerade i en kyrka.

De övriga fyra häktade är mellan 19 och 21 år gamla, och misstänks främst för medhjälp till brott. Tre av dem är födda i Sverige; men har bakgrund i Syrien, Libanon, Sri Lanka och Indien.

En av männen kom till Sverige från Syrien 2022, och är inte svensk medborgare.

Utvisad från Danmark

Samtliga häktade är kända av polisen sedan tidigare och är förekommande i belastningsregistret.

En av männen, även han 21 år gammal och med syrisk invandrarbakgrund, har tidigare dömts till ett års fängelse i Norge för bland annat grovt narkotikabrott och grovt vapenbrott.

Samme man är dessutom dömd för narkotikabrott i Danmark, varifrån han utvisats på grund av brott och dessutom ålagts sex års inreseförbud.

Johan Fröjelin tror att utredningen mot de fem häktade kommer ta lång tid.

– Just nu händer det mycket, säger han.

– Vi har väldigt många telefoner i beslag, och mycket tekniska undersökningar av bomber och annat. Så det här kommer ta tid, men hur lång tid det kommer ta, det kan vi inte säga nu. Jag hoppas presentera det den 3 juni vid häktningsförlängning, säger kammaråklagare Johan Fröjelin.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se