
Matpriserna har i stort sett stått stilla i maj, enligt jämförelsesajten Matpriskollen. Detta efter att priserna tidigare gått upp under året.
– Det är bra det här, det är faktiskt jättebra, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, till TT.
I undersökningarna ingår 45 000 varor och artiklarna låg i stort sett på en nollad ökning under maj månad, enligt nyhetsbyrån.
På livsmedel enbart låg prisökningen på blott 0,1 procent, enligt undersökningen.
– Det verkar inte som att köttpriset har peakat. Nötkött kan fortsätta uppåt, säger Mazur till TT.
Däremot går priserna ner för frukt, grönt och fisk.
Olja och vinäger har blivit 9,7 procent billigare i jämförelse med förra året och kategorin marinader och grill går tillbaka 1,8 procent. Även ägg har blivit billigare - där är priset 1,1 procent lägre.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.