Minst 16 skadade efter masskjutning i Australien

Flera personer är skadade efter att en gärningsman avfyrat mellan 50 och 100 skott i Sydney, Australien.
Minst 16 skadade efter masskjutning i Australien
Foto: TikTok
Publicerad den

En 60-årig man, Artemios Mintzas, har gripits misstänkt för att ha öppnat eld mot förbipasserande i stadsdelen Croydon Park i Sydney på söndagskvällen.

Polisen larmades vid 19.45-tiden efter rapporter om en beväpnad man som sköt från ett fönster på Georges River Road. Enligt polisen avlossades mellan 50 och 100 skott innan mannen kunde gripas omkring två timmar senare, vid 21.30.

Minst 16 personer skadades, däribland en man i 50-årsåldern som träffades i hals och bröst medan han satt i en bil tillsammans med familjemedlemmar. Han vårdas med allvarliga skador

Flera andra personer behandlades för lindriga skador, och ett stort antal bilar, byggnader och en busskur fick kulhål.

När specialstyrkan stormade lägenheten där skytten barrikaderat sig utbröt en kort eldstrid, innan han greps med lindriga skador. I bostaden hittades flera vapen, däribland ett gevär av grov kaliber.

Enligt polisen var Mintzas en transportarbetare utan tidigare brottsregister eller vapenlicens. Han ska nyligen ha genomgått en skilsmässa.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se