Muslim tar platsen som Storbritanniens inrikesminister – svors in med koranen | Riks
Riks
Nyheter

Muslim tar platsen som Storbritanniens inrikesminister – svors in med koranen

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-06T101938.041.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-06T101938.041.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer tvingades på fredagen till en dramatisk regeringsombildning efter att hans närmaste medarbetare, Angela Rayner, avgått. Detta efter att Rayner erkänt att hon undanhållit över 40 000 pund i skatt, motsvarande ungefär 500 000 kr.

Som följd flyttades flera toppnamn. David Lammy blev ny vice premiärminister och justitieminister. Yvette Cooper, som kritiserats hårt för att ha misslyckats stoppa den massiva vågen av illegala migrantbåtar över kanalen, tar över som utrikesminister.

Platsen som inrikesminister fylls nu av Shabana Mahmood – den första muslimska kvinnan på posten, som får ansvar för polis, säkerhetspolisen och invandringsfrågan. Hon har tidigare svurit sin ed med handen på koranen istället för bibeln.

annons

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy