Norlén tänjer på reglerna – professor kräver grundlagsöversyn
Draget kritiseras av expert

Foto: Wikimedia Commons
Talmannen Andreas Norléns nya strategi för att få fram en regering väcker juridiska frågetecken. Att låta centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist ställas inför en statsministeromröstning trots att hon saknade stöd för att bli vald kan strida mot grundlagen, menar en professor i rättsvetenskap.
På tisdagen röstade riksdagen nej till Elisabeth Thand Ringqvist som statsministerkandidat inom ramen för det så kallade mittenalternativet. Förslaget fick inget stöd från något annat parti än Centerpartiet.
Omröstningen hade dock föregåtts av ett ovanligt beslut från talmannen. Thand Ringqvist hade fått i uppdrag att undersöka möjligheterna att bilda en regering, men hade inte själv pekats ut som tänkt statsminister. Trots det valde Norlén att lägga fram hennes namn för en skarp omröstning.
Beslutet ifrågasätts nu av Joakim Nergelius, professor i rättsvetenskap vid Örebro universitet. Han anser att hanteringen avviker från regeringsformens bestämmelser, som innebär att talmannen ska samråda med riksdagens partiföreträdare och lägga fram ett statsministerförslag först när det finns tillräckliga förutsättningar.
Nergelius menar samtidigt att den politiska situationen har förändrats sedan reglerna utformades på 1970-talet och att talmannens agerande därför kan vara berättigat. Med åtta riksdagspartier och låsta positioner i förhandlingarna anser han att en ny tolkning av grundlagen kan vara nödvändig.
– Jag tror att det är nödvändigt med en slags nytolkning. Det är reglerna som inte är anpassade till en helt ny situation som helt avviker från det som man förutsåg för 50 år sedan, säger han till TV4.
Talmannen tillämpar nu principen att den som får ett sonderingsuppdrag också ska prövas i en statsministeromröstning. Strategin skiljer sig från regeringsbildningen 2018 som också hanterades av Norlén, då processen drog ut på tiden i hela 134 dagar.
Enligt Nergelius bör den politiska utvecklingen nu leda till en översyn av grundlagens regler för regeringsbildning. Efter tisdagens omröstning om Thand Ringqvist (C) återstår två potentiella statsministeromröstningar innan ett extra val kan bli aktuellt.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Mira Klang
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
