
I vårbudgeten finns nya förslag för 11,5 miljarder kronor, däribland ett stimulanspaket på 5,8 miljarder kronor.
För att backa upp svenska företag i tulloron har också regeringen ett nytt ess i rockärmen:
– Exportkreditnämnden kan stötta trygga och säkra investeringar och vi ökar nu den ramen med 50 miljarder i den här osäkerheten vad gäller handeln och tullarna, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) på tisdagens pressträff.
Osäkerheten i omvärlden är stor och USA:s besked om kraftigt höjda tullar har skapat oro och lett till en ökad osäkerhet kring den globala tillväxten.
Det uppgav Finansdepartementet inför tisdagens pressträff där finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterade regeringens åtgärder i budgeten.
– Att stötta hushållen är en prioritet, därför gör vi en skattesänkning på arbete och pensioner. Vi har bostadsbidrag i Sverige finns kvar men inte på den högre nivån. Vi satsar 25 miljarder för skattesänkningar på hushåll, säger Svantesson på pressträffen.
– Vår ekonomi är brutalt stark.
– Det är viktigt att säga att här i Sverige kommer vi att göra allt vi kan för att ekonomin får fart.
"SE VART SAKER TAR VÄGEN"
Hon säger att de för en nära dialog med de större bolagen inom exportindustrin som påverkas allra mest av tulloron, även vad gäller fordonsindustrin.
– Vi har sagt till vd:n för Volvo Cars att vi vill göra allt vad vi kan. Vi har även en diskussion med andra. Vi får först se vart saker tar vägen. Många av bolagen vet att regeringen kommer att göra vad vi kan.
Arbetslösheten är hög eftersom vi befunnit oss i en långkonjunktur, säger Svantesson.
– För hushållen är det betydligt osäkrare och mycket går åt till boendekostnader och då håller man igen på utgifterna och då blir det en lägre efterfrågan och en högre arbetslöshet.
Därför måste inflationen gå ner och att ekonomin kommer igång, fortsätter hon.
– Men här har vi också den strukturella arbetslösheten där det finns de som varit arbetslösa innan pandemin och de hamnar längst bak i kön.
– Där måste Arbetsförmedlingen jobba hårdare och ställa krav på att man lär sig svenska och med utbildningar, säger hon.
"DIESELN 10 KRONOR LÄGRE"
Svantesson vill också se att arbetsmarknadsparterna använder etableringsjobben, och säger att det är väldigt synd att den möjligheten inte används, nu när de öppnat för det.
Svantesson får en fråga från en reporter om vad de gör för personer som bor i hyreslägenheter.
– Om inte ekonomin inte kommer igång så kommer också arbetslösheten att öka. Vi gör många saker även för hyresgäster. Många som arbetar får en sänkt skatt. Dieseln är ungefär 10 kronor lägre och det är en enorm sänkning. Det är möjligt att använda Rot-avdraget, men också för att en hantverkare som är arbetslös och som bor i en hyreslägenhet och som nu får jobba.
Mikael Damberg, Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson, kallade till pressträff kort efter presentationen av budgeten.
– Jag kan konstatera att det är en budget utan krisinsikt, säger han.
TULLARNA INTE REGERINGENS FEL
Han menar att regeringen och Sverigedemokraterna inte var beredda på tullkriget, inte att lågkonjunkturen skulle bita sig fast och att matprisökningarna skulle ta fart igen.
– Jag säger inte att turbulensen i omvärlden eller Trumps högerpopulistiska tullar är regeringens fel. Däremot är regeringen ansvarig för att Sverige och svenska folket står väl rustade när världen blir mer orolig, säger han.
ÅTGÄRDER FÖR 11,5 MILJARDER
För vårbudgeten föreslår regeringen åtgärder för 11,5 miljarder kronor som bland annat ska gå till åtgärder för att ta Sverige genom lågkonjunkturen, brottsbekämpning och ökad trygghet och stärka landets försvarsförmåga och ge fortsatt stöd till Ukraina.
"Säkerhetsläget har fortsatt att försämras såväl i Sveriges närområde som globalt. Det försämrade säkerhetsläget medför betydande, men nödvändiga utgifter för att stärka Sveriges försvarsförmåga. Vidare kommer Sverige stötta Ukraina så länge som det krävs", skriver Finansdepartementet.
Regeringen vill med budgeten stärka hushållens köpkraft, återupprätta arbetslinjen, pressa ner arbetslösheten och minska utanförskapet, och öka tillväxten och investeringarna.
"Efterfrågan på arbetskraft är fortsatt dämpad och arbetslösheten är högre än för ett år sedan", skriver Finansdepartementet, som vill underlätta investeringar och öka tillväxten.
"En växande ekonomi är en förutsättning både för en god välfärd och för att kunna finansiera den uppbyggnad av försvaret som Sverige står inför", skriver Finansdepartementet.
"Högre amerikanska tullar och risk för ökad protektionism gör det nu än viktigare, både för Sverige och för EU, att stärka vår konkurrenskraft och öka vår produktivitet".
ROT-AVDRAG PÅ 4,35 MILJARDER
En stor post är det tillfälliga höjda rot-avdraget på 4,35 miljarder kronor. Även ökat vägunderhåll på en halv miljard kronor och satsningar på fler platser till yrkeshögskolan (0,407 miljarder kronor) och till regionalt yrkesvux (0,302 miljarder).
I budgeten föreslås också 1,15 miljarder kronor för ökade utbetalningar från lönegarantin och en miljard för ökade kostnader för a-kassan, enligt nyhetsbyrån.
Kriminalvården och psykiatrisk vård får en halv miljard vardera och därtill satsas på en ökad skolsäkerhet (0,353 miljarder) och åtgärder mot ungdomskriminalitet på 0,357 miljarder.
Där handlar det om fler ungdomsvårdsplatser i kommuner och i SIS, samt skolsociala team.
Förutom ökande utgifter för internationella organisationer om 0,55 miljarder kronor läggs cirka 1,3 miljarder kronor till civilt försvar, Sjöfartsverket, åtgärder mot hybridkrigföring och kostnad för inställda digitala nationella prov, skriver TT.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.