Påvens bror hyllar Trump på Facebook | Riks
Riks
Nyheter

Påvens bror hyllar Trump på Facebook

aass.png

aass.png

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

Den nya påven Leo XIV har varit kritisk till sitt hemlands president Donald Trump i sociala medier. Flera medier har rapporterat att han som kardinal gjorde inlägg där han ställde sig kritisk mot bland annat Trumps migrationspolitik.

Amerikanska medier har även rapporterat att den nya påven varit registrerad republikan och att han bland annat röstat i partiets primärval 2012 och 2016.

Någon som däremot varit ännu mer politiskt öppen i sociala medier är påvens bror Lou Prevost. Han har gjort flera inlägg som kritiserar Demokraterna, samt inlägg som hyllar president Trump.

I ett av sina senaste inlägg på Facebook skriver han bland annat att Barack Obama och Demokraterna suger, samt att de är totala kommunister. I andra inlägg kritiserar han även den före detta talmannen Nancy Pelosi samt Joe Biden.

När det gäller hans brors nya ämbete så är Lou Prevost däremot rörd och lycklig. Till Newsnation säger han bland annat: "Jag har fortfarande inte listat ut hur jag ska berätta för någon vad jag känner, förutom att jag är överlycklig och fylld med stolthet, glädje och kärlek för min bror."

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy