Palestinarörelsen hyllade Khameini: "Vår älskade ledare"
Flaggor för Hizbollah och Revolutionsgardet vajade mitt i centrala Göteborg.

martyr.jpg
Redaktionen
Skribent
Tusentals exiliranier firade ayatolla Ali Khameneis död på Götaplatsen i Göteborg.
Samtidigt hyllade Palestinarörelsen diktatorn som martyr, rapporterar Doku Publicister.
- Är du här för Palestina ska du också sörja ledaren som blev martyr i natt. En ledare för motståndet, sa en kvinnlig talare.
När beskedet om ayatolla Ali Khameneis död nådde Sverige tog sig tusentals exiliranier ut på gatorna för att fira, bland annat i Göteborg.
Iranska flaggor vajade tillsammans med amerikanska, israeliska och svenska flaggor. Det var en tydlig markering av glädje och lättnad efter årtionden av förtryck under den iranska regimen.
Hyllade Khameini
Bara några minuters promenad därifrån målades en helt annan bild av samma händelse.
Doku Publicister skriver på X:
"Palestinarörelsen hyllade ayatolla Ali Khamenei som martyr i Göteborg under revolutionsgardets och Hizbollahs flaggor samtidigt som tusentals exiliranier firade hans död på Götaplatsen."
I Palestinademonstrationen, som ägde rum samtidigt, hyllades diktatorn som "älskad ledare". En äldre kvinna, klädd i chador, höll tal där hon gratulerade Ali Khameini "till hans martyrskap".
Kvinnan påstod också att västvärlden under lång tid ”hjärntvättat oss att tro att han varit kvinnoförtryckare och inte gett demokrati till sina medborgare.”
Skrek åt exiliranier
Hon riktade sig också direkt mot exiliranierna som firade på Götaplatsen och ropade:
- För er där borta, för er där borta som firar och dansar – ni är skamliga för hela mänskligheten. Ni har visat världen hur respektlösa och gränslösa ni är. Ni har sålt era själar till pedofiler och barnmördare."
Palestinarörelsens hyllningar kommenteras också av Navid Fard, ordförande för Opposition Svensk-Iranier. I ett filmklipp på Instagram kan man se hur han och hans vänner firar, samtidigt som Palestina-aktivisterna tågar med bilder på Khameini.
Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.
LÄS MER: Globalt jubel efter Khameinis död - men oron fortfarande stor
LÄS ÄVEN: Höjd beredskap i USA och Tyskland – varning för sovande terrorceller
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!