Porrsajten Onlyfans, där kreatörer kan dela sexuellt innehåll, vill ha möte med justitieminister Gunnar Strömmer och den nya jämställdhetsministern Nina Larsson (L).
Onlyfans kommunikationschef Sue Beeby har skickat ett brev till ministrarna där hon efterfrågar ett möte, skriver Svenska Dagbladet.
Kontakten kommer efter att regeringen jämfört sajten med prostitution och lagt förslag om att förbjuda sexköp på distans vilket skulle begränsa sajten, som har flera hundra miljoner användare. Lagförslagen som presenterats kan komma att spikas i sommar.
”Vi vet exakt vilka som finns på vår plattform och använder den informationen för att agera snabbt och kraftfullt mot skadligt eller olagligt beteende”, skriver Sue Beeby i mejlet.
Beeby lyfter att Onlyfans samarbetar med organisationer "som arbetar för att motverka människohandel och exploatering".
”Vi har också starka relationer med brottsbekämpande myndigheter världen över och har aktivt stöttat svenska myndigheter i deras arbete”, skriver hon i mejlet.
Sue Beeby tillägger också, enligt SvD, att Onlyfans årligen bidrar med över 115 miljoner kronor till Sverige.
”I Sverige betalar Onlyfans 12 miljoner dollar i skatt varje år samtidigt som plattformen ger enskilda kreatörer – många av dem kvinnor, hbtq+-personer och marginaliserade entreprenörer – möjlighet att försörja sig självständigt.”
Gunnar Strömmers pressekreterare Ebba Koril uppger till SvD att man avsler att svara bolaget.
– I grund och botten handlar det om att den som köper sexuella handlingar som utförs på distans ska kunna straffas på samma sätt som den som köper sexuella handlingar som innebär fysisk kontakt, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till SvD.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.