Regeringen ger miljoner i stöd till patienter från Gaza

benjamin-dousa3.jpg
Redaktionen
Skribent
Regeringen ger nio miljoner till Egyptiska Röda halvmånen. Stödet ska användas till insatser för medicinska evakueringar från Gaza men även till logistiskstöd vid humanitära leveranser in till Gaza.
– Civilbefolkningens lidande i Gaza går inte att beskriva med ord. Från regeringens sida gör vi vårt absolut yttersta för att sätta press på Israel att säkra tillträdet för humanitära aktörer, uppger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa i ett pressmeddelande.
– För att bistå den utmanande sjukvårdssituationen har Sverige bland annat donerat efterfrågat sjukvårdsmateriel till Egypten som tar emot patienter från Gaza.
Det svenska stödet kommer även att gå till humanitära förnödenheter och grundläggande sjukvård för patienter och medföljande familjer som har korsat gränsen in till Egypten, enligt pressmeddelandet.
Det ska också hjälpa till att stärka logistik vid införsel av humanitärt materiel till Gaza.
Sedan oktober 2023 uppgår Sveriges humanitära bistånd till Gaza till över 1 miljard kronor, enligt pressmeddelandet.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!