Regeringen samlar myndigheter för samtal om AI | Riks
Riks
Nyheter

Regeringen samlar myndigheter för samtal om AI

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-02T175134.830.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-02T175134.830.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Civilminister Erik Slottner (KD) träffade på måndagen företrädare för 25 myndigheter för att diskutera hur användningen av artificiell intelligens kan utvecklas i den statliga förvaltningen.

Mötet är en uppföljning av regeringens uppdrag till myndigheterna att redovisa sin AI-användning, samarbeten och etiska utmaningar.

– Nu följer vi upp myndigheternas AI-arbete för att ge dem möjlighet att ta del av varandras insikter, erfarenheter och för att fånga in förslag på fortsatta åtgärder. Jag är övertygad om att genom att dela lösningar och erfarenheter med varandra bidrar det till att stärka AI-användningen inom offentlig sektor, säger Slottner i ett pressmeddelande.

Enligt departementet ser många myndigheter stora möjligheter men befinner sig fortfarande i ett tidigt skede. Behovet av ökad samordning och kompetensutveckling lyfts fram som centralt för att ta vara på AI-teknikens potential.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy