Säkerhetsrådgivare Thyberg avgår efter avslöjanden om bilder av "känslig karaktär"

Tobias Thyberg utsågs igår till nationell säkerhetsrådgivare. Men vid midnatt avgick han, eftersom det hade spridits bilder på honom från dejtingappen Grindr.
Säkerhetsrådgivare Thyberg avgår efter avslöjanden om bilder av "känslig karaktär"
Foto: Wikimedia Commons
Publicerad den

Sakerhetsrådgivaren Tobias Thyberg har hamnat i blåsväder och i en plötslig vändning avgått, bara timmar efter sin utnämning. Enligt Dagens Nyheter beror avgången på avslöjanden om att det finns bilder av "känslig karaktär" på honom. Bilderna ska enligt honom vara från dejtingappen Grindr, en app som främst används av män som vill ha sex med andra män.

Enligt Regeringskansliet var informationen ny för dem. Strax efter midnatt meddelade Thyberg att han slutar omedelbart:

– Det här är gamla bilder från ett konto jag tidigare haft på dejtingsajten Grindr. Jag borde ha informerat om detta men det gjorde jag inte. Jag har därför meddelat att jag inte avser tillträda tjänsten som nationell säkerhetsrådgivare.

Regeringen utsåg Thyberg till säkerhetsrådgivare. Men vid midnatt avgick han.
Regeringen utsåg Thyberg till säkerhetsrådgivare. Men vid midnatt avgick han.Foto: Regeringen

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se