SD nekas sponsra Boden Handboll – efter hot från andra sponsorer
Bernt Drugge (SD): "Kändes tråkigt och olustigt"

Foto: Fredrik Tano. Bernt Drugge (SD)
SD i Boden erbjöds att annonsera i Boden Handbolls program – men det blev aldrig av.
Flera stora sponsorer reagerade och hotade att dra tillbaka sina bidrag.
– Det är ju personer/företagare som inte gillar/hatar SD som ligger bakom detta, säger Bernt Drugge, ordförande för partiet i Boden till Riks.
Sverigedemokraterna i Boden erbjöds att köpa en annons i Boden Handbolls programfolder.
Partiet tackade ja, men fick senare besked om att flera större sponsorer hotade att dra tillbaka sina bidrag om SD tilläts.
– Klart att det kändes tråkigt och också olustigt. Sponsra lokala föreningar kan ju aldrig kännas fel, säger Bernt Drugge, ordförande för Sverigedemokraterna i Boden.
"Förstår beslutet"
Bernt Drugge säger att han har full förståelse för att handbollsklubbens styrelse avböjde erbjudandet.
Fortsätt läsa med Riks Plus
Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.
Obegränsade artiklar
Läs allt utan begränsningar
Exklusiva analyser
Djupdykningar från våra experter
Annonsfri läsning
Fokusera på innehållet
Avsluta när du vill. Inga bindningstider.
Redan medlem?
Hanna Kassaye
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
