Svantesson (M): ”Det blir övergångsbudget” | Riks
Riks
SPELA
Nyheter

Svantesson (M): ”Det blir övergångsbudget”

Kommer gälla oavsett

Svantesson (M): ”Det blir övergångsbudget”

CC BY-SA 4.0

Mira Klang

Mira Klang

Skribent

1 min •
Dela:
0

Regeringen går vidare med en övergångsbudget som ska gälla även om makten tas över av andra partier. Den 12 november läggs budgeten fram, meddelar finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Budgeten ska inte innehålla någon ny politisk inriktning, utan främst innebära att tidigare satsningar fortsätter. Enligt Svantesson kommer budgeten att ligga fast även om regeringsmakten skulle hamna i andra händer innan en ny budget kan beslutas.

– Det kommer inte bli någon annan budget, även om det skulle bli en ny regering i morgon. Sen blir det upp till nästa regering, hur den än ser ut, att besluta om förändringar, säger hon enligt SVT Nyheter. 

Svantesson säger att detta inte är regeringens budget, utan en budget som får landet att fungera under övergångsperioden.

Under hösten har riksdagens åtta partier fört diskussioner om budgeten. Det blir därefter upp till en eventuell ny regering att besluta om förändringar.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Mira Klang

Mira Klang

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy