SD Göteborg: Kartlägg hatbrott mot svenskar | Riks
Riks
Nyheter

SD Göteborg: Kartlägg hatbrott mot svenskar

0f0yzDwPRFGw5YvEv8uUnml4HNAs-WIDE.jpg

0f0yzDwPRFGw5YvEv8uUnml4HNAs-WIDE.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Sverigedemokraterna i Göteborg vill att staden tar fram en särskild kartläggning av svenskfientlighet i samarbete med forskare vid Göteborgs universitet. Bakgrunden är vittnesmål om förnedringsrån där unga svenskar enligt partiet tvingats kyssa rånares skor, klä av sig eller blivit urinerade på.

”Svenskfientligheten är verklig och drabbar främst unga svenskar i våra skolor, på våra gator och i våra bostadsområden”, skriver SD-politikerna Agneta Kjaerbeck, Jörgen Fogelklou och Emma Altenhammar i en debattartikel i Göteborgs-Posten.

De menar att stadens nuvarande lägesbilder inte fångar fenomenet, som de beskriver som ”riktad fientlighet mot majoritetsbefolkningen”. Syftet är, enligt debattörerna, inte att ställa grupper mot varandra utan att stärka kampen mot all form av rasism.

”Att motverka svenskfientlighet är lika självklart som att motverka antisemitism, islamofobi eller annan form av hat och diskriminering”, skriver de och uppmanar kommunen att erkänna problemet: ”Svenskfientligheten finns, den skadar och splittrar. Även den måste bekämpas.”

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy