SD stoppar Prideflaggan – oppositionen rasar

Anna Sundberg (SD): ”Vi ska inte vara en megafon för specifika politiska rörelser.”
SD stoppar Prideflaggan – oppositionen rasar
Pixabay
Publicerad den

Region Gävleborg kommer inte att hissa regnbågsflaggan under Pride 2026.

Oppositionens yrkande om att återinföra flaggningen avslogs.

- Vi ska inte vara en megafon för specifika politiska rörelser, sade regionrådet Anna Sundberg (SD) under debatten.

Debatten i regionfullmäktige var lång och intensiv. Till slut avvisades oppositionens yrkande om att återinföra flaggningen.

Majoriteten höll fast vid att offentliga institutioner ska vara restriktiva med symbolhandlingar som kan uppfattas som politiska.

Länsstyrelsen går emot beslutet

Oppositionspartierna argumenterade för att flaggningen är en viktig markering för alla, särskilt för hbtq-personer i regionen.

Trots regionens beslut väljer andra myndigheter och institutioner i länet en annan väg. Länsstyrelsen Gävleborg har förklarat att de hissar regnbågsflaggan under augusti för att uppmärksamma Pride.

Svängt flera gånger

Regionens linje har svängt flera gånger de senaste åren. 2024 togs Prideflaggan ner av en SD‑företrädare i fullmäktige, men återkom senare efter politisk kritik.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se