Sjuksköterska häktad – Sju misstänkta barnvåldtäkter
En manlig sjuksköterska är häktad och misstänkt för sju grova fall av våldtäkt mot barn på internet. Han ska inte ha träffat barnen.
polis.pelle.JPG
Expressen var under lördagsförmiddagen först med att rapportera att en sjuksköterska i Stockholm häktats. Han ska ha begått sju grova våldtäkter mot barn via internet.
Barnet som utsatts ska ha blivit förhört, men enligt kammaråklagare Gabriella Wistrand finns det inget som tyder på att offret har ett tidigare band till förövaren. I hennes kommentar till Expressen säger hon dock att alla utredningsåtgärder inte är gjorda än.
Wistrand ville inte kommentera ifall sjuksköterskans arbete på ett stort sjukhus i Stockholm haft någon koppling till onlinevåldtäkterna.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!