Slut med billiga Temu och Shein-varor | Riks
Riks
Nyheter

Slut med billiga Temu och Shein-varor

EU inför en ny tullavgift på varor importerade från länder utanför EU.

bild.jpg

bild.jpg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

EU inför en fast tullavgift på 3 euro (32 kronor) per importerad varukategori.

Avgiften införs den första juli.

Denna tullavgift kommer att omfatta mer än 93 procent av all e-handel till EU.

Den 1 juli 2026 inför EU en tillfällig tullavgift på 3 euro för försändelser med ett värde under 150 euro. Avgiften tas ut för varje olika varukategori (tulltaxenummer) i försändelsen, inte per paket.

Beställer du exempelvis två par jeans, en t-shirt, fyra läppstift och en halskedja från Temu eller Shein kan avgiften därför bli 12 euro, eftersom varorna normalt tillhör fyra olika tullkategorier.

I dagsläget förs småpaket med ett värde under 150 euro in tullfritt in i EU.

Detta leder till "orättvis konkurrens för EU-säljare, hälso- och säkerhetsrisker för konsumenterna, omfattande bedrägerier och miljöproblem", skrev EU-rådet i december när EU:s medlemsländer enades om denna nya avgift.

Den nya tullavgiften kommer att gälla fram till dess att en permanent ordning för småpaket från tredje land träder i kraft.

Svensk e-handel har vind i seglen

Den svenska e-handeln har exploderat sedan pandemin, vilket till stor del kan förklaras av den ökade importen av småvaror från Kina, enligt Transportföretagen.

”Både Temu- och Shein-effekten som vi pratar om i branschen har tagit ordentlig fart,” sa branschorganisationens samhällspolitiska chef, Tina Thorsell till Ekot förra året.

Beställer du flera varor som överstiger ett sammanlagt värde över 150 euro kommer du inte heller undan. Då betalar du en procentuell tullavgift baserat på varornas värde, skriver Tullverket på sin hemsida.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy