Socialdemokrat erkänner naivitet – kallar SD "ett ganska extremt parti" trots att hon tagit deras förslag

1080px-Teresa_Carvalho_2022.jpg
Redaktionen
Skribent
Teresa Carvalho (S), rättspolitisk talesperson, öppnar upp för ett framtida samarbete med Moderaterna och förespråkar politik som partiet tidigare röstat nej till.
Teresa Carvalho medverkade nyligen i en intervju med Dagens Nyheter, där hon beskrev sig själv som en "klassisk socialdemokrat". Samtidigt som hon beskriver Sverigedemokraterna som "ett ganska extremt parti", när det gäller rättspolitik, förespråkar hon förslag som SD var tidigast med. Socialdemokraterna har lämnat fram ett förslag om maffialagstiftning, vilket nämns i DN-artikeln. Det nämns däremot inte att SD redan 2012 lämnade in sådana förslag. Förslagen röstades ner av samtliga andra partier – en position som många av partierna nu gjort en helvändning i.
Reportaget nämner dock att "S nyligen ändrade åsikt om" förslaget om anonyma vittnen – ett förslag de tidigare motsatt sig.
Hon uttrycker en vilja till att samarbeta med Moderaterna för att skapa "en stabil riktning framåt", och att det är "synd att de valt att luta sig mot SD". Samtidigt riktar hon kritik mot den egna ledningen:
"Den S-ledda regeringen borde gått ännu hårdare fram när det gällde straffskärpningen av vapenbrott. Och de gjorde alldeles för lite för att stoppa nyrekryteringen av barn och unga", uppger Carvalho i intervjun med DN
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!