

Polisen genomför sedan fredagsförmiddagen en omfattande insats i centrala Rättvik efter att ett misstänkt farligt föremål påträffats.
Fyndet gjordes i samband med en husrannsakan, och ett större område har spärrats av av säkerhetsskäl.
En undersökning av det anträffade föremålet är påbörjat.
Ett misstänkt farligt föremål anträffades vid 13-tiden på fredagen under en husrannsakan i en byggnad i centrala Rättvik.
Byggnaden utrymdes omedelbart. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse samt grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor har inletts.
Boende i området uppmanades kort därefter att inte vistas på sina balkonger tills vidare.
Strax före klockan 14 meddelade polisen att Nationella bombskyddet kopplats in och bistår i arbetet.
Avspärrningarna beskrivs som ”väl tilltagna” och kommer att ligga kvar tills experterna kan garantera att ingen fara föreligger.
Polisen betonar att avspärrningarna måste respekteras. Allmänheten bör förbereda sig på att insatsen kan pågå i flera timmar.
Strax före kl 15 meddelades att det går bra att röra sig i övriga delar av Rättvik. Man ska dock undvika det avspärrade området och dess närhet.
Polisen har meddelat att insatsen pågår i ett gym. Där skulle en husrannsakan göras kopplat till ett tidigare ärende.
I det tidigare ärendet hittades en hemmagjord bomb och undersökningar pågår fortfarande.
En person är anhållen i den utredningen och har nu begärts häktad.
Utredningen befinner sig i ett känsligt läge och polisen vill inte i nuläget kommentera vad som hittats i gymmet.
En undersökning av det anträffade föremålet är påbörjad. Polisen uppmanar allmänheten att fortsätta respektera avspärrningarna.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.