Supersiffrorna: Rekordstöd för nationalister i Europa

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-08-12T181235.420.jpg
Nationalistiska partier har nu en ledarposition i opinionen i flera av Europas största länder – något som aldrig tidigare skett samtidigt.
I Storbritannien har Reform UK ökat från 25 procent vid årsskiftet till 28 procent i opinionsinstitutet YouGovs senaste mätning. Samtidigt har regeringspartiet Labour sjunkit från 26 procent till 21 procent i samma mätningar. En mätning i juli placerade Reform på hela 34 procent och Labour på ynka 15 procent.
I Frankrike leder Nationell Samling (RN) med 36 procent, enligt Politicos sammanvägning av opinionsmätningar.
I Österrike har Frihetspartiet (FPÖ) fortsatt sin uppgång och når nu 37 procent, enligt en mätning rapporterad av The European Conservative den 21 juli, jämfört med 28,8 procent i senaste valet.
Även i Tyskland är Alternativ för Tyskland (AfD) nu största parti, med 26 procent enligt Forsas mätning idag, en ökning med en procentenhet sedan förra mätningen.
AfD:s ledare Alice Weidel kommenterar utvecklingen på X: "Efter bara 100 dagar är Herr Merz redan ohållbar på posten – dags för en AfD-regering!"
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!