Svenskt företag polisanmält för barnpornografibrott
Docklandet säljer sexdockor med barnansikten

Ejimi-sexdocka-från-Docklandet.jpg
Redaktionen
Skribent
Det svenskägda företaget Docklandet har polisanmälts för barnpornografibrott av organisation ChildX, rapporterar TV4 Nyheterna.
Enligt organisationen saluför företaget dockor med tydligt barnlika drag, vilket riskerar att bidra till en normalisering av sexuella övergrepp mot barn.
Bland de aktuella dockorna finns modellen ”Ejimi”, som enligt organisationen är ett tydligt exempel på en docka med barnlikt ansikte.
– Ansiktet ser ut som på ett litet barn, kanske tre år, med rödgråtna ögon och skoluniform. Jag tror att de flesta skulle uppfatta den som barnlik, säger Ida Östensson, generalsekreterare på ChildX till TV4.
ChildX menar att dockorna har tydligt prepubertala drag och ofta fotograferas i miljöer som förknippas med barn, exempelvis lekplatser eller skolmiljöer.
I november polisanmälde ChildX Amazon och flera andra e-handelsföretag, som sålt liknande dockor.
Docklandet, som drivs av Dalarna Exclusive AB och har sitt kontor i Borlänge, slår ifrån sig kritiken. På sin hemsida kallar man TV 4:s avslöjande för "Vinklad skräp-artikel".
Företaget har plockat bort alla bilder på den barnliknande dockan Emiji.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!