19-årig syrier åtalas för knivattack vid skola i Hallsberg | Riks
Riks
Nyheter

19-årig syrier åtalas för knivattack vid skola i Hallsberg

-rebro-tingsr-tt--2---1-.jpg

-rebro-tingsr-tt--2---1-.jpg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

I november gick en 19-årig man med syriskt medborgarskap in med en kniv på en skola i Hallsberg, där han attackerade två personer som fick allvarliga skador. Nu åtalas han för två fall av grov misshandel.

Knivattack vid skola

Den 7 november förra året höggs två personer med kniv utomhus vid en skola i Hallsberg. Båda personerna fick allvarliga skador. Den misstänkta gärningsmannen gick själv till polisstationen den 10 november och häktades den 12 november.

annons

Chattmeddelanden i bevisningen

I bevisningen ingår Snapchat-konversationer och videoinspelningar som visar hot och eskalering innan dådet. Förundersökningsledaren uppger att en konflikt uppstod dagen innan, vilket ledde till attacken på skolan.

Gärningsmannen förnekar brott.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy