Terrorattack i Indien – nu beordras många pakistanier att "lämna landet inom 48 timmar" | Riks
Riks
Nyheter

Terrorattack i Indien – nu beordras många pakistanier att "lämna landet inom 48 timmar"

"Indien kommer att hitta, spåra och straffa varje terrorist och deras finansiärer. Indien kommer att jaga terroristerna till världens ände," säger premiärministern efter attacken.

Copy-of-Sörman-–-Ledare-75.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-75.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Efter den dödliga terrorattacken i Kashmir, där 26 personer miste livet, har Indiens regering vidtagit drastiska åtgärder. Nu kräver landet att pakistanska medborgare som befinner sig i landet med visumsundantag måste lämna Indien inom 48 timmar.

– Alla visumsundantag som tidigare utfärdats till pakistanska medborgare anses vara ogiltiga. Alla pakistanska medborgare som för närvarande befinner sig i Indien med visumsundantag har 48 timmar på sig att lämna landet, meddelade Vikram Misri, chef för utrikesdepartementet, på onsdagen.

Attacken ägde rum den 22 april 2025 och räknas nu som en av de värsta i regionen på senare år. Den inträffade på ett turistområde. Plötsligt öppnade flera beväpnade män eld mot icke-muslimer – alla dödsoffer, utom ett, ska enligt uppgift vara icke-muslimer.

annons

En professor ska ha övertygat gärningsmännen till att skona hans liv genom att citera en text. När en pistol riktades mot hans panna citerade han arabiska texten "La ilaha illallah" som på svenska betyder "det finns ingen gud utom allah".

Enligt vissa källor ska gärningsmännen ha dragit ner byxorna på många av offren för att bekräfta att de inte var omskurna.

Dagen efter hölls ett krismöte i Indiens säkerhetsråd där det beslutades att utvisa alla pakistanier i Indien med visumsundantag, det vill säga alla som vistas där i enlighet med Asiens regelverk för rörelsefrihet mellan grannländer. Nu ökar spänningarna mellan Indien och Pakistan – båda kärnvapenmakter.

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy