
De amerikanska börserna gick kraftigt uppåt på onsdag eftermiddag, amerikansk tid, efter Trumps besked om att lätta på de hårda tullarna han satt mot omvärlden.
S&P 500-indexet rusade upp med en dagsökning som inte skett sedan 2008. Det stängde med en ökning på 9,5 procent medan Nasdaq 100-indexet ökade med 12 procent. Dow Jones industrial average-indexet gick upp 7,9 procent.
Tesla var den största vinnaren när börserna rusade upp på onsdagen efter Trump meddelat att man pausat tullarna.
Elon Musks förmögenhet ökade 36 miljarder dollar efter att aktien hoppat upp 23 procent, skriver Bloomberg.
Världens rikaste personer fick efter onsdagens heta börsdag 304 miljarder dollar mer till sin nettoförmögenhet, vilket summeras till den bästa börsdagen någonsin.
Börshandeln i USA slutade på onsdagen på nivåer som innebar den största ökningen sedan 2020, skriver Bloomberg.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.