Trump: "USA ska ta över Gazaremsan"

Trump vill ta kontrollen över Gazaremsan. Netanyahu kallar förslaget "värt att undersöka".
Benjamin Netanyahu och Donald Trump
Benjamin Netanyahu och Donald Trump
Publicerad den

Under en pressträff tillsammans med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu meddelade USA:s president Donald Trump att han planerar att "ta över" och återuppbygga Gazaremsan.

USA ska ansvara för Gazaremsan och för att avverka förstörda byggnader och farliga odetonerade bomber, menar Trump. Han utlovar en "ekonomisk utveckling" i regionen, med ett "obegränsat antal jobb". Han säger att han tror att "många länder snart kommer gå med" i projektet. Regionen kommer inte vara för "en specifik folkgrupp" utan för "alla".

"Inget annat alternativ" än att bosätta sig i andra länder

När det gäller palestinier uppger presidenten att de "inte har något annat alternativ" än att bosätta sig i andra länder som är villiga att ta emot dem. Han hänvisar till bland annat Jordanien och Egypten.

Israels premiärminister Netanyahu välkomnade förslaget och kallade det "värt att undersöka". Han har även kallat Trump "den största vännen Israel någonsin haft i Vita huset".

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se