Två belgiska tonåringar gripna med 5 000 myror
19-åringarna säger att de samlade på myrorna "för skojs skull"
Redaktionen
Skribent
Två belgiska tonåringar misstänks för smuggling av 5 000 myror med syfte att sälja dem vidare som husdjur. De åtalades på tisdagen, rapporterar AP.
De två 19-åringarna greps den 5 april med 5 000 myror på ett pensionat i Kenya. Myrorna hittades i i 2 244 provrör fyllda med bomull, som gör att myrorna kan överleva i flera månader.
Tonåringarna berättade inför en domare i Nairobi att de samlade på myrorna "för skojs skull" och att de erkänner brott men inte visste att det var olagligt.
Enligt kenyanska myndigheter är det en trend i handel med mindre arter. Myrorna uppges ha ett värde av cirka 75 000 kronor.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!