USA: Massmigration utgör "existentiellt hot" mot Europa

Överfallsvåldtäkten i Skellefteå nämns som ett exempel på det existentiella hotet mot Europa.
USA:s Utrikesminister Marco Rubio
USA:s Utrikesminister Marco RubioFoto: Gage Skidmore
Publicerad den

USA:s utrikesdepartement publicerade på fredagen en serie skarpa uttalanden om massmigrationens konsekvenser för västvärlden.

Myndigheten beskriver massmigration som ett "existentiellt hot mot västerländsk civilisation" och menar att den "underminerar stabiliteten hos centrala amerikanska allierade".

Utrikesdepartementet meddelar att alla amerikanska ambassader nu instrueras att rapportera om människorättsliga följder och säkerhetseffekter av massmigration.

Amerikanska företrädare kommer enligt uttalandet även att uppmana regeringar att agera kraftfullt.

Myndigheten lyfter flera exempel från Europa och översätter dessa problem till ett bredare mönster:

"Västländer har uthärdat brottsvågor, terrorattacker, sexuella övergrepp och att hela samhällen trängts undan", skriver departementet.

I Sverige lyfter departementet fallet där den eritreanska migranten Yazied Mohamed dömdes för att ha överfallit och våldtagit en 16-årig flicka. Han tilläts stanna i landet efter att hovrätten bedömt att händelsen inte var ett "synnerligen grovt brott".

Även Tyskland och Storbritannien nämns. För Storbritanniens del avses groominggängen, medan en uppmärksammad gruppvåldtäkt på en 15-årig flicka i Tyskland lyfts som ett exempel på haveriet i Tyskland. Enligt departementet fick "en tysk kvinna som förolämpade en av våldtäktsmännen på nätet ett strängare straff än förövarna själva"

Utrikesdepartementet skriver även att amerikanska tjänstemän ska granska politik i västländer som skapar "rättsystem med två nivåer", det vill säga en måttstock för européer och en för invandrare.

Utrikesdepartementet avslutar med att deklarera att USA stödjer sina allierades suveränitet och är villiga att hjälpa till med effekterna av massmigration.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se