USA ska skicka illegala och kriminella till El Salvadors fängelser
USA och El Salvador kommer överens om att hantera illegala och kriminella migranter
USA:s utrikesminister Marco Rubio har haft ett möte med El Salvadors president Nayib Bukele. El Salvador, ett land gjort sig känt för att ha minskat antalet mord med 98 procent sedan 2015, har nu slutit ett avtal med USA att ta emot illegala migranter och kriminella oavsett nationalitet – även medborgare i USA.
"President Bukele gick med på att ta tillbaka alla salvadoranska gängmedlemmar som befinner sig olagligt i USA. Han lovade också att ta emot och fängsla våldsamma illegala invandrare, inklusive medlemmar av det venezuelanska gänget Tren de Aragua, men även kriminella illegala migranter från vilket land som helst", sa utrikesdepartementets talesperson Tammy Bruce i ett uttalande.
Dessutom har Bukele erbjudit att ta emot kriminella med amerikanskt medborgarskap, men USA:s regering har meddelat att de inte har några planer på att skicka amerikanska medborgare än.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!