Värstingarna blir kvar – bara "normalklientelet" skickas till estniska fängelset
Facket fruktar nu en försämring av arbetsmiljön i de svenska fängelserna.

Fängelset utanför Tartu i Estland. Foto: Faksimil SVT
Redaktionen
Skribent
I augusti skickas de första svenska intagna till fängelset utanför Tartu i Estland.
Sverige har hyrt 600 fängelseplatser där.
Estland har dock en lång kravlista på de intagna som skickas dit.
Det är endast män över 18 år som avtjänar straff i säkerhetsklass 2, slutna anstalter med den näst högsta säkerhetsnivån, som kommer att skickas till Tartufängelset. Intagna med kopplingar till kriminella nätverk, som bedöms vara radikaliserade, har allvarliga hälsoproblem eller har misskött sig allvarligt kommer att stanna kvar i svenska fängelser.
"De som utesluts har gjort sig skyldiga till så allvarlig misskötsamhet att de annars skulle ha omplacerats till en anstalt i säkerhetsklass 1* i Sverige, säger Niklas Bellström, enhetschef vid Kriminalvården, till P4 Halland. Som exempel nämner han allvarliga våldsbrott och våldsincidenter inne på anstalterna.
Facket fruktar nu att arbetsmiljön i de svenska anstalterna kommer att försämras.
"Tar vi bort intagna som fungerar bra och vi får upp (fler) intagna som fungerar mindre bra kommer det att påverka arbetsmiljön”, säger Sekos ordförande inom kriminalvården, Christer Hallkvist till den lokala radiokanalen.
I nuläget är beläggningen i stort sätt fullt på de flesta svenska anstalterna på grund av straffskärpningar som utförts av den sittande regeringen. I en annan intervju med P4 Halland säger Hallkvist att politikerna bör avvakta med "reformer", straffskärpningar, för att man skall hinna bygga i kapp i Sverige.
Riks har sökt Kriminalvården för en kommentar.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!