

Zara Larssons korståg mot USA:s migrationspolis fortsätter.
Nu riktar hon även en pik mot Tidöpartierna, som hon menar motarbetar den socialistiska välfärdsstaten.
Den internationellt kända 28-åriga popsångerskan Zara Larsson gick under helgen till en storoffensiv mot Trumpadministrationen och i synnerhet USA:s gränspolis ICE. Detta i flera långa inlägg på Instagram, där hon bland annat sa att hon "fucking hatar ICE" samt "älskar" kriminella, aborter och socialism.
Hennes inlägg väckte stor uppmärksamhet i både gammelmedia och sociala medier, där hon fick motta både hån och kritik för vad som sågs som ett omfamnade av alla sorters kriminella.
Nu har hon i ett uppföljande inlägg försvarat sina utspel.
Hon skriver att socialism är en "dröm om jämlikhet för alla" som hon menar att Sverige representerar. Hon riktar däremot en pik mot Tidöregeringen under vars styre hon menar att välfärdsstaten håller på att "fallera".
Uttalandet om att hon "älskar kriminella" försvarar hon genom att peka ut president Donald Trump som en brottsling som folk ändå har röstat på. Därutöver hävdar hon att "bara för att man har begått ett brott så innebär det inte att man är en dålig person".
Hon avslutar ett av sina inlägg genom att avfärda kritiker som problematiserar illegal migration.
"Att försöka rättfärdiga orättvis behandling av illegala migranter bara på grund av ordet 'illegal' är befängt", skriver hon.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.