Josefin Utas: Tidö har förändrat Sverige mer än du tror | Riks
Riks
Opinion

Josefin Utas: Tidö har förändrat Sverige mer än du tror

Josefin Utas skriver om de otaliga och genomgripande förbättringar av Sverige som Tidöpartierna tagit initiativ till – långt ifrån bara inom invandring och brottsbekämpning. De har förtjänat vårt förtroende i fyra år till.

Josefin Utas: Tidö har förändrat Sverige mer än du tror

Genrebild

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

4 min
Dela:
0

Nu är det snart bara en vecka kvar till nästa val och det är hög tid att stanna upp och vidga synfältet: Vad har egentligen hänt under de fyra år som Tidöpartierna har styrt Sverige?

När regeringen bildades 2022 skrev jag en text med rubriken "Nödvändig återställare för Sverige". Jag pekade på att den nya majoritetens uppdrag inte kommer att vara att styra om Sverige i en helt ny ideologisk riktning, utan att helt enkelt lyfta upp landet ur det dike som det kört ner i.

Det fanns så många brister efter år av politisk misskötsel, på så många viktiga samhällsområden – och till det var inte bara vänstern skyldig. Uppgiften för den nya regeringen var att skapa ordning, använda vanligt sunt förnuft och hårt arbete för att se till att saker börjar fungera igen.

Några exempel på problem som behövde hanteras: Mota den höga inflationen, få ner brottsligheten, få kontroll på migrationen och inrätta mer hållbara system för invandring. Accelerera uppbyggnaden av totalförsvaret, hantera energibristen, se till att företag stannar i Sverige för att kunna säkra skattepengar för framtidens välfärd och inte minst börja styra upp skolan tillbaka till ordning, fokus på kunskap och vettiga läroplaner.

Tidöpartiernas samarbete har varit ett konservativt projekt

Vill man sätta en etikett på förändringsarbetet kan man säga att det är ett konservativt projekt. Regeringen har behövt bryta med en allt för vidlyftig politik, slapphet, överdriven idealism och naiv tro att allt löser sig bara för att man blundar och hoppas på det bästa.

annons

Först måste jag säga att jag är otroligt överraskad över hur bra regeringen och SD har hållit ihop samarbetet, trots att SD är helt nya i sammanhanget. Inga stora haverier, regeringskriser eller liknande. Ibland har partierna haft olika åsikter, men det har inte stört framdriften i arbetet.

När det gäller politik och förändringar, så har de gjort brutalt mycket, på så många områden samtidigt. Det märker man om man granskar vad regeringen gjort och inte bara tittar på det som kommer ut i media. Där görs bara enstaka nedslag.

Att få bukt med brottsligheten har varit en central fråga. Kriminalpolitiken har förändrats rejält, med hårdare straff för brott och mer befogenheter för polisen, vilket har haft effekt. Migrationspolitiken har styrts upp. Kraven för medborgarskap har skärpts och förändringar har gjorts för att ge invandrare ett större eget ansvar för sin integration. Många initiativ har också tagits för att motverka hedersförtryck och verka för kvinnofrid.

annons

Vår yttre säkerhet har stärkts genom integrationen i Nato och återuppbyggnaden av vårt eget försvar, vilket har letts av en mycket kompetent och bra försvarsminister. Lägg till en accelererad uppbyggnad av civilförsvaret, som letts av en mycket engagerad civilförsvarsminister.

Tidigare radikal och skadlig politik har balanserats upp

Tidöpartierna har tagit strid för mer långsiktighet i energipolitiken och rivit upp tabut mot ny kärnkraft. I kontrast mot vad tidigare regeringar presterat är det sensationellt bara det. De har till och med vågat ge sig på de utopiska klimatmålen, för att få dem mer realistiska och hållbara. Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) har på ett fantastiskt sätt hanterat ”skiten” som de fått för detta, inte minst från medierna.

annons

Skattetrycket har pressats neråt, trots alla åtgärder som behövt vidtas. Det här är viktigare än man tror, då de har satt exempel. De har visat att det går att ändra på skatter, så som momsen och skatten på drivmedel och inkomster. Tidigare har skatter setts som någon sorts naturlagar när de väl inrättats. Det är de inte! Om vilja finns – och det borde finnas – så går de att ändra. Notera att oppositionspartierna inte har skrikit högt om att ändra tillbaka alla sänkningar som skett.

Tidöpartierna har också tagit initiativ till att förbättra den offentliga förvaltningen och minska slöseriet med skattepengar. Det är beslutat om ett stärkt tjänstemannaansvar. Bättre uppföljning ska ske på flera områden inom det offentliga för att motverka bidragsfusk exempelvis. En utredning har också startats för att minska skatteslöseri inom staten.

Man kan säga att regeringen har börjat att styra upp tidigare radikal och skadlig politik och balanserat den bättre för samhällets långsiktiga utveckling, vilket varit enormt viktig.

Tidöpartierna har alltså visat sig både driftiga och modiga. Allt sammantaget pekar mot att de är värdiga ett fortsatt förtroende att återställa ordningen i Sverige, och därmed också en framtidstro. Den behöver vi.

Josefin Utas, ingenjör och samhällsdebattör

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy