Chockvändningen: Merz blev inte vald till kansler

Freidrich Merz (CDU), Lars Klingbeil (SPD)
Freidrich Merz (CDU), Lars Klingbeil (SPD)
Publicerad den

Det kristdemokratiska partiet CDU har misslyckats med att få tillräckligt med röster för den majoritet som krävs för att bilda en regering med partiledaren Fredrich Merz som kansler, trots att den överenskomna rödsvarta regeringskoalitionen tillsammans har tillräckligt med mandat. Nu har förbundsdagen två veckor på sig att välja en ny kansler.

Bara 310 parlamentsledamöter röstade för koalitionen. Det är sex röster lägre än majoriteten som krävs. Detta trots att den planerade regeringskoalitionen CDU och Socialdemokraterna (SPD) tillsammans har 328 mandat.

Enligt tyska tidningen Bild sprids rykten om att de saknade rösterna vara en hämnd från falanger inom SPD för att de inte fått de ministerposter de vill ha.

Nu inleds en två veckor lång period med nya omröstningar. Om ingen kandidat får tillräckligt stöd under den tiden, hålls en slutlig omröstning. Då kan en kansler väljas med minoritetsstöd – eller så utlyses nyval.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se