Därför kommer journalister från runt om i världen fortfarande till Finland

Finlands beredskapstrategi lockar till och med journalister från Kina
Reportage om Finlands skyddsrum i engelskspråkiga tidningen South China Morning Post.
Reportage om Finlands skyddsrum i engelskspråkiga tidningen South China Morning Post.South China Morning Post
Publicerad den

Rysslands invasionskrig i Ukraina och Europas upprustning får politiker och journalister att stå på kö för ett studiebesök i någon av landets alla bunkrar.

”Vi måste ta hand om våra invånare”, säger Tomi Rask, instruktör på Finlands civilförsvarsdepartement till amerikanska ABC News.

France24, Yahoo News Canada, CNN, Deutsche Welle, South China Morning Post är bara några få i floden av medier som de senaste åren besökt skyddsrum i Finland. Bakgrunden är Rysslands pågående invasionskrig i Ukraina, som fått många EU-länder att börja rusta upp sitt försvar i rekordfart, och se över sina skyddsrum.

Och det som sedan flera år lockar journalister i stora skaror till Finland är just landets skyddsrum.

Skyddsrum år nästan alla i Finland

Enligt Finlands inrikesministerium finns det idag cirka 50500 skyddsrum runt om i landet. Det innebär att det finns plats i skyddsrum till omkring 85–90 procent av Finlands 5,5 miljoner invånare. Det är en siffra som skiljer ut Finland från de flesta andra länder i EU.

Som en jämförelse finns det i hela Tyskland cirka 580 skyddsrum som rymmer totalt 480000 invånare. Det betyder att bara en av 174 tyskar har plats i ett skyddsrum. Tyskland har cirka 82 miljoner invånare.

Ett av de största skyddsrumsbyggena på senare år i Finland är skyddsrumsanläggningen i huvudstaden Helsingfors som byggdes 2003-2006. Den rymmer alla Helsingforsbor plus ytterligare cirka 300000 personer. Underhållet säkras och blir kostnadseffektivt genom att utrymmena hyrs ut i fredstid, bland annat till gym och idrottsarenor.

Kravet för skyddsrum i Finland

Alla byggnader över en viss area som byggs i Finland måste enligt lag utrustas med skyddsrum.

Landets skyddsrum måste hållas i ett sådant skick att de kan tas i bruk inom 72 timmar. Fastighetsägaren är skyldig att ansvara för underhållet av skyddsrummen.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se