Här är nya momsen som införs i det tysta

Ny bedömning av Skatteverket höjer hyran på många p-platser
Snart väntar högre avgift för den som hyr parkeringsplats av sin hyresvärd.
Snart väntar högre avgift för den som hyr parkeringsplats av sin hyresvärd.Foto: Riks/Pierre Kjellin
Publicerad den

Skatteverket har tänkt om – och bestämt sig för att fler parkeringsinkomster ska beskattas.

Denna gång är det hyresvärdar som är måltavla.

Skatteverket har beslutat att parkeringsplatser för boende ska beläggas med en moms på 25 procent. Det rapporterar Hyresgästföreningens tidning Hem & Hyra. Hyresgäster som hyr parkeringsplats av sin hyresvärd kan därför vänta sig kraftiga avgiftshöjningar till våren.

Enligt en etablerad praxis har parkeringsplatshyror haft samma skatteregler som bostadshyror, vilka är momsbefriade. Därför lägger de flesta hyresvärdar inte på moms på hyresavgift fö en parkerings- eller garageplats.

Men nu har Skatteverket beslutat att denna typ av parkeringsinkomster ska beskattas, det vill säga beläggas med en momssats på 25 procent av hyresavgiften. Ändringen gäller från och med 1 april 2026.

Den som hyr en parkerings- eller garageplats bör utgå från att de kommer drabbas av den nya momsen genom en höjd avgift. Ett undantag är de som hyr bostad och där en parkeringsplats är en obligatorisk del av bostadsavtalet.

Den som hyr en parkeringsplats av sin hyresvärd kan räkna med att den nya momsen leder till en höjning av avgiften på i snitt 22-23 procent, enligt branschorganisationen Fastighetsägarna.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se