Ilskna bönder stormar flygplatser på Kreta

Flygplatsen hålls stängd i Heraklion och i Chania efter kaoset.
Flygplatsen hålls stängd i Heraklion och i Chania efter kaoset.Wikicommons
Publicerad den

Flygplatserna i Heraklion och Chania på Kreta i Grekland hålls stängda efter att ett hundratal ilskna lantbrukare tagit sig in på landningsbanorna, rapporterar nyhetsbyrån TT. 

Poliser har använt tårgas mot demonstranter som kastade stenar på landningsbanan i Heraklion, enligt nyhetsbyrån Reuters.

Det finns även rapporter att tårgas använts i Chania, där demonstranter ska ha vält en polisbil, enligt AP. Två personer rapporteras ha skadats i tumultet.

Demonstranterna planerar att stanna kvar på landningsbanorna fram till tisdagsmorgonen, enligt TT.

Lantbrukare har parkerat tusentals traktorer och övriga jordbruksfordon vid gränsövergångar och längs motorvägar i Grekland, och hotar att blockera vägar, hamnar och flygplatser, enligt AP.

Anledningen är att de kräver att få EU-bidrag, som hålls inne.

Den kritiserade premiärministern Kyriakos Mitsotakis har sagt att regeringen, som tar på sig betalningsförseningarna, är öppen för dialog, rapporterar Reuters.

De har utlovat 3,7 miljarder euro till lantbrukare i år.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se