Liberal miljardär vänder Mamdani ryggen efter ny fastighetsskatt | Riks
Riks
Nyheter

Liberal miljardär vänder Mamdani ryggen efter ny fastighetsskatt

Rasar i poddinslag.

Liberal miljardär vänder Mamdani ryggen efter ny fastighetsskatt

Scott Galloway och Zohran Mamdani. Foto: Wikipedia/MTA Marc A. Hermann

Mattias Albinsson

Mattias Albinsson

Journalist

2 min
Dela:
0

Den liberale professorn och poddcastprofilen Scott Galloway vänder New Yorks borgmästare Zohran Mamdani ryggen på grund av en ny fastighetsskatt.

Den nya skatten riktar in sig på dem som äger bostäder i New York, som inte används som primär bostad, och som värderas till minst fem miljoner dollar.

Mamdani vill med den nya skatten göra det dyrare för förmögna människor att samla på sig bostäder som den största delen av tiden står tomma. I synnerhet mot bakgrund av den omfattande bostadsbristen i staden.

annons

"Vem vinner på detta?"

Nu reagerar den liberale poddcastprofilen och affärsprofessorn Scott Galloway på den nya fastighetsskatten. Galloway, som har en uppskattad nettoförmögenhet på motsvarande omkring en miljard kronor, reagerar främst på att New York City i samband med att den nya skatten införts publicerat en sökbar databas över de drabbade fastigheterna.

– Han har omvandlat en legitim skatteintäkt till en efterlysning, säger han i en poddcast.

– Vem vinner på detta? Varför gör han såhär? frågar han sig.

Galloway känner sig utpekad av New York-borgmästaren, och att han blivit en "måltavla" bara för att han är rik. Han säger att han är för en "progressiv skatteskala", och vill att rika människor betalar mer, men att Mamdani framställer det som att han gjort något fel bara för att han är framgångsrik.

I sociala medier är det nu många som gör sig lustiga över Scott Galloway, och menar att Mamdani endast infört den typ av politik som han gick till val på.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Mattias Albinsson

Frilansjournalist

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy