

New Yorks socialistiske borgmästare Zohran Mamdani gick till val på att "beskatta de rika".
Förslaget väckte raseri bland stadens miljardärer och nu försvinner det ur budgeten.
Nu tvingas Mamdani backa från förslaget, rapporterar Bloomberg.
Zohran Mamdani gick till val på att ”beskatta de rika” och lovade att slå mot New Yorks mest förmögna.
Ett av hans mest uppmärksammade förslag var en ny skatt på andrahandsbostäder värda över 5 miljoner dollar. Det skulle, enligt Mamdani, dra in runt 500 miljoner dollar.
Han hävdade inför valet att superrika ”lagrar sin förmögenhet i tomma lyxlägenheter” och att systemet är ”fundamentalt orättvist mot vanliga New Yorkbor”.
Efter hårt motstånd från stadens rikaste invånare skrotas nu skatten helt. Beskedet kom samtidigt som Mamdani och delstatens guvernör Kathy Hochul presenterade ett tillskott på 4 miljarder dollar för att täppa till stadens enorma budgethål.
New York står inför ett underskott på 5,4 miljarder dollar. Mamdani har beskrivit situationen som en ”generationskris”.
Att han nu överger sin mest symboliska ”tax the rich”-åtgärd förväntas skapa en svekdebatt bland hans egna anhängare.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.