Muslimska elever stannar hemma vid Eid – trots skolplikt | Riks
Riks
Nyheter

Muslimska elever stannar hemma vid Eid – trots skolplikt

Vissa rektorer ger ledigt

Screenshot-2026-05-05-at-15.36.04.png

Screenshot-2026-05-05-at-15.36.04.png

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

Majoriteten av eleverna vid vissa skolor i invandrartäta förorter stannar hemma under Eid, rapporterar Expressen.

Frånvaron var högst i Rosengård (Malmö), samt Angered och Bergsjön (Göteborg).

Eid är högtid som firar att den muslimska fastemånaden ramadan är över.

annons

Den 20 mars, när Eid firades av muslimer i år, ökade skolfrånvaron kraftigt vid vissa skolor i invandrartäta förorter. Den var som högst i Rosengård, en förort öster om Malmö, där 80 procent av eleverna stannade hemma, rapporterar Expressen..

I Malmö var cirka var tredje elev borta från skolan och i Göteborg var det var fjärde elev, Situationen var densamma iI flera av Stockholms förorter. I både Järfälla och Botkyrka var drygt var fjärde elev borta, enligt tidningen.

Elever har inte per automatik rätt att vara lediga under religiösa högtider, om dessa inte infaller under redan fastställda lov.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy