Tre döms för ofredande efter att följt efter ministern Carl-Oskar Bohlin (M)

Bild på Carl Oskar Bohlin när han blir förföljd
Carl Oskar Bohlin när han blir förföljdPrivat
Publicerad den

Tre av de fyra personer som stått åtalade misstänkta för att ha följt efter och ofredat civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) döms nu till dagsböter för ofredande. Det meddelade Stockholms tingsrätt under måndagen.

Händelsen inträffade i september 2025 i Gamla stan i Stockholm, då ministern följdes av en grupp högljudda demonstranter med koppling till en palestinsk manifestation. Bohlin filmade själv förloppet och publicerade senare materialet i sociala medier.

I videoklippet hörs hur demonstranterna bland annat ropar att han ”har blod på sina händer” samtidigt som de följer efter honom på väg hem från ett riksdagsmöte.

Fyra personer – tre män med härkomst från Irak, Iran och Syrien och en kvinna från Mellansverige – åtalades för ofredande med anledning av händelsen. Samtliga nekade till brott.

Carl-Oskar Bohlin har tidigare beskrivit situationen som kränkande och hotfull och menar att agerandet var riktat mot honom personligen, vilket gjorde att han upplevde rädsla för sin egen säkerhet.

Försvaret har å sin sida argumenterat för att agerandet ska ses som en del av en politisk demonstration som tidigare hållits på Mynttorget samma dag, och att det därför bör betraktas som en grundlagsskyddad yttring snarare än ett riktat angrepp mot ministern.

Tingsrätten dömer nu tre av de åtalade till dagsböter. Den fjärde personen (mannen från Iran) frikänns, då domstolen bedömer att han saknade uppsåt eftersom han endast dokumenterade händelsen genom att filma, enligt ett pressmeddelande från tingsrätten.

Texten uppdateras

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se