Trump om Iran: "Kommer fatta ett beslut"

Varnar för att Iran ”börjar” korsa USA:s röda linjer.
Trump om Iran: "Kommer fatta ett beslut"
Foto: Wikipedia
Publicerad den

Minst 544 människor har dödats i Iran, rapporterar Associated Press.

USA:s president Donald Trump varnar nu för kraftfulla åtgärder.

Vi kommer att fatta ett beslut, säger han till reportrar på Air Force One.

USA:s president Donald Trump varnar för att Iran ”börjar” korsa USA:s röda linjer i samband med regimens tillslag mot landsomfattande protester.

Uttalandet kommer efter rapporter om hundratals civila dödsoffer.

Presidenten betonar att varje angrepp mot amerikanska intressen skulle mötas med kraftfulla åtgärder och att administrationen nu överväger vad han kallar ”mycket kraftfulla alternativ”.

– De börjar göra det, ser det ut som, och det verkar finnas människor som dödats som inte borde ha dödats, sa han.

– Det här är våldsamma, om man nu ska kalla dem ledare, jag vet inte om de är ledare eller om de bara styr genom våld.

– Och vi tittar på mycket kraftfulla alternativ. Vi kommer att fatta ett beslut.

LÄS MER: Miljontals reser sig mot regimen i Iran: "Alla har fått nog"

Trump: "Följer situationen mycket noggrant"

– Det här är våldsamma, om man nu ska kalla dem ledare, jag vet inte om de är ledare eller om de bara styr genom våld. Och vi tittar på mycket kraftfulla alternativ. Vi kommer att fatta ett beslut, sa Trump.

Trump uppgav senare att vissa demonstranter dött i samband med trängsel medan andra skjutits, och att han får löpande rapporter om utvecklingen.

– Iran är i stora problem. Det ser för mig ut som att folket tar över vissa städer som ingen trodde var möjliga för bara några veckor sedan.

– Vi följer situationen mycket noggrant.

– Vi kommer att slå dem mycket hårt där det gör ont. Och det betyder inte marktrupper, men det betyder att slå dem väldigt, väldigt hårt där det gör ont.

LÄS MER: SVT om protesterna i Iran: Klimatförändringar och svag ekonomi

Fler döda

Enligt Associated Press har protesterna spridit sig till minst 190 städer.

Aktivister uppger att minst 544 personer dödats, där majoriteten ska vara demonstranter.

Över 10 600 personer har gripits under de mer än två veckor långa oroligheterna.

Samtidigt har Iran varnat för att USA:s militär och Israel skulle betraktas som ”legitima mål” om USA ingriper.

Regimen har även infört omfattande internetnedstängningar.

LÄS MER: 36 döda under omfattande protester i Iran

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se