V polisanmäler Åkesson och två andra SD-företrädare

Jimmie-PTN-Vartal26-19.jpg
Redaktionen
Skribent
Vänsterpartiet polisanmäler Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson efter TV4:s granskning gällande partiets bokföring.
Partiet har lämnat in en anmälan till Ekobrottsmyndigheten mot Åkesson och två andra ställföreträdande efter de uppgifter som framkommit i TV4:s granskning Kalla fakta.
Enligt Vänsterpartiet finns det omständigheter som bör utredas närmare. Partiets gruppledare Samuel Gonzalez Westling menar att de uppgifter som presenterats väcker frågor om huruvida ekonomihanteringen kan ha brutit mot gällande regler.
– Det som har framkommit är allvarliga saker som rentav kan vara brottsliga. Det finns mycket som pekar på att det skulle kunna röra sig om skattebrott och det här är ett parti som aspirerar på regeringsmakten, säger V:s gruppledare Samuel Gonzalez Westling, till Aftonbladet.
Granskningen har bland annat uppmärksammat hur interna middagar redovisats i partiets bokföring. Dessutom har frågor väckts kring att ett av Sverigedemokraternas bolag köpt in ett stort antal exemplar av en bok skriven av Jimmie Åkesson.
Tidigare har även Socialdemokraternas ungdomsförbund, SSU, gjort en anmälan till Ekobrottsmyndigheten med anledning av uppgifterna. Vänsterpartiets anmälan omfattar förutom Åkesson även Bo Broman och kommunikationschefen Joakim Wallerstein, som partiet anser bör ingå i en eventuell utredning.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!