

Tio kunder inblandade i härva där en besiktningsman mutats att godkänna bilar vid kontrollbesiktning.
En besiktningsman anställd vid företaget Opus besiktningsstation i Växjö åtalas för att vid 99 tillfällen ha tagit emot pengar från bilägaren för att godkänna dennes bil vid en kontrollbesiktning. Det rapporterar tidningen Smålandsposten.
Mutskandalen upptäcktes av en slump när polisen grep en 18-årig man som fotograferade polishuset i Växjö. Mannen misstänktes för olovlig avbildning av skyddsobjekt och polisen beslagtog hans telefon för att säkra bevis. Polisen hittade då bilder på ett besiktningsprotokoll samt ett sms som avslöjade att han mutat besiktningsmannen i Växjö för att få bilen godkänd vid kontrollbesiktningen.
Bilen hade så allvarliga fel att den inte skulle ha blivit godkänd vid kontrollbesiktningen. Den skulle egentligen ha fått anmärkning för anliggande bromsar, handbrons som inte fungerade, glapp i en spindelled samt en lysande varningslampa för antisladdfunktionen.
De senaste åren har flera stora muthärvor inom fordonsbesiktningen upptäckts:
Fängelse för mutbrott för en besiktningsman i Heby, Uppland. Han fälldes i tingsrätten fälldes för att under 2021 ha tagit emot mutor i 13 fall samt för 20 fall av osant intygande, för att ha godkänt en rad fordon utan att ha genomfört någon besiktning alls.
Fyra anställda besiktningsmän på företaget Besikta dömdes 2023 för att mot betalning ha godkänt totalt 50 bilar utan att ens ha besiktat fordonen. Internutredningar pekar dock mot att det kan röra sig om betydligt fler fordon.
– Det här har nog varit ett ganska utbrett problem som ägt rum på massa olika besiktningsstationer. Det rör sig ofta om små summor, men likväl är det att betrakta som allvarlig brottslighet, sade Martin Bresman, kammarchef på Riksenheten mot korruption i en intervju i News55 förra året.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.